24 lut Brak komentarzy admin Admsi , ,

Jeden z najbardziej zjawiskowych krajów świata położony pomiędzy Andami i Pacyfikiem – te określone są rzecz jasna o fascynującym Chile, którego nietknięta natura a także rozciągające się nawet kilometrami pustynie pełne zabytków których wiek szacowany jest na tysiące lat stanowi atrakcję dla turystów z całego świata. Jest to kraj wart odwiedzenia przez cały rok.

Kolorowe miasteczko
Nie daleko od stolicy Santiago zainteresowany podróżnik może natknąć się na zjawiskowy port Valparaiso, którego tradycja liczy sobie 500 lat. Okazuje się to być miejsce charakterystyczne pod względem barw na które możemy się natknąć na każdym kroku: żółty, czerwony i niebieski to dominujące barwy panujące pośród zabudowań ulokowanych na stromym zboczu, który niemalże zatapia się w wodzie. „Perła Pacyfiku” inspiruje nie tylko swoją kolorystyką, lecz także specyfiką w konstrukcjach budowlanych, zwłaszcza wymyślnie przystrojonych i ozdobionych schodach oraz barwnych muralach. Centralny punkt miasta czyli Plaza Sotomayor ukrywa niewiarygodny labirynt krętych uliczek. Da się trafić tu na często organizowane wydarzenia kulturalne czy też uliczne występy (nie bez powodu Santiago bywa nazywane artystyczną bohemą). Jednym z wyróżników Valparaiso są kolejki umożliwiające sprawne dostanie się do wyżej ulokowanych części miejscowości.

Kilkudniowa wycieczka trekkingowa
Południe Chile znajdujące się w obszarze Parku Narodowego Torres del Paine pozwala na długie wycieczki trekkingowe. Teren pieszych dróg rozpościera się pośród skalnych szczytów i jezior w których żyją flamingi. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a szczyty mają niemalże pionową konstrukcję. Miesiące najbardziej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, lecz za każdym razem należy mieć na uwadze zmienne warunki atmosferyczne.

Sekrety Wyspy Wielkanocnej
Jedną z najciekawszych atrakcji kraju są ciągnące się przez niemal 4000 kilometrów wybrzeża. Najbardziej odizolowanych ląd świata czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce ogromnych rzeźb, które funkcjonują w popkulturze jako Moai. Tubylcy Polinezyjczycy wykuli w wulkanicznych skałach znane w każdym zakątku świata głowy. Ich historia zaczęła się pomiędzy XI i XII wiekiem . Tym co tajemnicze i dotąd rozbudzające wyobraźnię, to fakt transportowania niemal 20-tonowych głazów przez ówczesnych ludzi. Wszystkie posągi są własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu który kursuje codziennie.

Suche miejsce Ziemi
Chile charakteryzują nie tylko wysokie, strome góry, zagadkowa wyspa, wyjątkowo długie oceaniczne wybrzeże, lecz także pustynia – Atakama. Rozciągający się 105 m2 obszar nigdy nie zanotował żadnych opadów. W miejscu pustyni jest możliwe ujrzeć Dolinę Valle de la Luna o niemal księżycowym krajobrazie zbliżonym do tego spotykanego na Marsie. Warta zwiedzenia jest również błękitna solanka Laguna Verde oraz niestety trudno dostępny obszar El Tatio z wybuchającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to bez wątpienia jeden z najbardziej niesamowitych obszarów Chile. To państwo zadziwia również wielkimi zasolonymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.