24 lut Brak komentarzy admin Admsi , ,

Pikantne burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to skojarzenia napływające do głowy, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zamieszkiwany do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

podstawowe poznawanie stolicy to podziwianie placów i niezwykłych kościołów. Zadziwiające jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z prośbami o szczęście i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Prawdziwą kulturę i prostych mieszkańców tego kraju można poznać w wielu różnorodnych okolicach. Poznawanie miasta polecamy rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z największych stadionów świata). Całkiem sporo pokaże nam oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (głównie przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr wybudowanych na ziemi. Inny rekord należy do placu miejskiego, którego pole powierzchni osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mówimy naturalnie o Placu Konstytucji (znanym również jako Zócalo). Tuż obok można dostrzec zbudowany na azteckich ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą architekturą, genialnym na to sposobem jest podróż do pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie wąskich uliczek, rynków i wielobarwnych zabudowań – najlepszy przykład iberyjskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród domów które pochodzą z czasów kolonizacji, można zobaczyć również kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Znaczące ruiny

Wśród najbardziej znaczących atrakcji dla turystów Meksyk oferuje Palenqué czyli ruiny miasta Majów. Miejscowość ta znajduje się w południowym Meksyku w regionie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące podstawową atrakcję. Pozostałości starożytnego terytorium okupowanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają sporo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Kamienne zabudowania wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który musi zobaczyć każdy kto odwiedza to państwo. Oczywiście największą sensację wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce czci ma kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Docierając na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Rzecz jasna pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż życia

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do powstanie współczesnego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu współczesnych cudów świata, z tego powodu trzeba go zobaczyć. Te ogromne połacie obfitujące w ruiny dawnych zabudowań budzą podziw nie tylko wśród archeologów, ale staną się nie lada atrakcją dla amatorów Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, trzeba odwiedzić pierwszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać również o azteckim centrum religijnym – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na zobaczenie cudów schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na dawny Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego kursu łodzią po tym miejscu, aby mieć gwarancję niezapomnianych doświadczeń. To bardzo spektakularne miejsce, które jest dziełem tylko przyrody bez ręki ludzkiej. Zamieszkuje ją duża ilość dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można także zajechać do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli chcemy poznać jak w Meksyku mają się piaszczyste plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie trzeba udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, w którym można zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji gwarantujących turystom piorunujące wrażenia można wymienić także: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których można spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Warto także udać się na oglądanie imponującego, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.