Jednym z najbardziej zaludnionych państw świata (8 miejsce), którego gospodarka w największej mierze rozwija się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To obszar mnóstwa fantastycznych równin, malowniczych pagórków i gęstych lasów tropikalnych – bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazów zagadkowy ląd.
Wśród największych i intrygujących miejsc można tu zwiedzić między innymi stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również wybrać się do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł suszonych na słońcu, a samo miasto powstało w XI w. Godną uwagi jest interesująca historia tego miejsca, które pierwotnie sprawowało rolę państwa-miasta i należało do ludu Hasa. Meczet, który jest tam jedną z atrakcji, powstał w XV wieku.
Przemierzając niejednorodną Nigerię, warto przystanąć na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna oraz flora, która się tam znajduje okazuje się nadzwyczaj różnorodna. Dodatkowym punktem którego nie można pominąć są tam gorące źródła. Oczywiście nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta zapierająca dech w piersiach delta stanowi jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Wartym do zwiedzenia jest także Święty Gaj Oszun położony na przedmieściach Oszogbo. Miejsce to łączy w sobie las i zakola, które są otoczone świątyniami, ołtarzami oraz posągami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.
Do innych godnych uwagi miejsc zalicza się również Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów Nigerii. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem trzymał pieczę polski naukowiec – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to przedstawia charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większa część eksponatów znajdujących się w skansenie jest autorstwa polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, warto zobaczyć także Muzeum Narodowe ulokowane w środkowej części miasta Lagos. Odnajdziemy tam chociażby dzieła i świadectwa kultury, oraz architektury nigeryjskiej. Szczególnie godna polecenia zdaje się być wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zabity jeden z przywódców tego państwa. Muzeum ukazuje również dzieła z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury znajdujące się w słynnym mieście Abudża. Prezentuje ono architekturę Nigerii w rzeczywistych rozmiarach oraz kształtach np. Pałac Katsina albo meczet Ilorin.
Odwiedzając ten kraj, nie sposób nie zobaczyć niesamowitego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie budowla znajduje się w miejscu zwanym Lagos i liczy sobie już trzysta lat. Wzniesiono ją za panowania słynnego monarchy Oby Akinsemoyina.
Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na wyjazd dobrze jest wyposażyć się przede wszystkim w kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Po kraju przemieszcza się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.