Lublin to miasto znajdujące się we wschodniej Polsce, jest stolicą województwa, więc jeśli chcesz zobaczyć województwo lubelskie – zacznij od tego miasta. Znajduje się ono 99 km od granicy z Ukrainą i zaledwie 88 km od granicy z Białorusią we Włodawie. Lokalizacja Lublina nie czyni go idealnym dla krótkoterminowych wypadów wśród turystów z Polski, którzy często przybywają tutaj na dłużej z Gdańska, Warszawy i Krakowa; jednak podróżni, którzy mają więcej czasu oraz własny środek transportu, zwykle zatrzymują się w Lublinie. Nic dziwnego – tym mieście jest naprawdę mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Najlepiej więc wynająć apartament w jednym z hoteli i spędzić kilka dni na poznawaniu tego miasta.
Podobnie jak wiele polskich miast, Lublin posiada imponujące Stare Miasto. Jednak to, co wyróżnia Stare Miasto w Lublinie, to fakt, że jest ono bardziej zamknięte, niż w większości innych polskich miast, a między „starym” a „nowym” jest wyraźniejszy i bardziej oczywisty kontrast. Będąc tutaj, skieruj się przez główną bramę na Rynek Starego Miasta, podziwiaj Ratusz i przejdź się bocznymi uliczkami i urokliwymi zaułkami, wstępując przy okazji do jednych z najfajniejszych barów, kawiarni i restauracji we wschodniej Polsce.
Mimo dramatu i nostalgii, muzeum na Majdanku to obowiązkowa pozycja dla każdego turysty odwiedzającego Lublin. Był to jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Niewinni ludzie (głównie obywatele polscy, żydowscy i ukraińscy) zostali tu zgładzeni przez nazistowski reżim Hitlera; zmarło tu nawet 100 000 osób. Obecnie jest to ogromne muzeum, pełne obszernych informacji na temat tego, co się tutaj działo. Majdanek znajduje się tylko 15 minut jazdy autobusem od centrum miasta.
Będąc krajem rzymskokatolickim, każde polskie miasto może poszczycić się pięknymi kościołami. W Lublinie odwiedź katedrę św. Jana Chrzciciela – ma bardzo dobrze urządzone i oszałamiające wnętrze, którego nie można nie docenić. Kościół ten został zbudowany w latach 1592-1617.
Jeśli chodzi o wejścia na Stare Miasto, nie możesz znaleźć ważniejszych bram wejściowych do miasta, niż słynna
Brama Krakowska, prowadząca na Stare Miasto w Lublinie. Jest to wspaniały przykład gotyckiej architektury z XIV wieku – od dzwonnicy i zegara, po dobrze utrzymane brązowe ściany z cegły i wejście w stylu fortecy. Chociaż Stare Miasto za Bramą jest w większości zamknięte, brama ta jest jedyną znaczącą i zachowaną pozostałością po starych murach miejskich. Powinieneś też odwiedzić Muzeum Miejskie w Lublinie – to bardzo imponujący budynek, w którym warto spędzić kilka godzin. Jest jednym z największych muzeów we wschodniej Polsce i zostało utworzone w 1912 roku. Wewnątrz znajdują się wystawy stałe i czasowe. Widoczne przedmioty prowadzą przez regionalną i krajową historię tego obszaru, na czele z obrazami, rzeźbami i rękopisami dzieł. Są tu do zwiedzania niezliczone pokoje, niektóre wypełnione wspaniałą, polską sztuką, inne z elementami kultury, takimi jak broń, monety, medale, znaczki i mapy.