12 cze Brak komentarzy admin Admsi , ,

Kraków to nie tylko stolica Małopolski. To również dawna i historyczna stolica naszego kraju. Co prawda, było to jeszcze w czasach, kiedy na dworze panowali królowie i królowe ale jednak ten fakt jest znany. Przyjeżdżając do Krakowa warto o tym pamiętać. W końcu tutaj też znajduje się najsłynniejszy zamek w naszym kraju, dlatego warto takie aspekty historyczne mieć zawsze na uwadze. Skoro już jednak wspomnieliśmy o Zamku Królewskim na Wawelu, to zatrzymajmy się przy nim kilka minut dłużej. Otóż jest to dawna siedziba królów.

Jest to również miejsce, gdzie w podziemnych kryptach pochowanych jest wielu sławnych ludzi. Jak chociażby król Jan III Sobiecki. Tutaj również swoje wieczne miejsce spoczynku znalazł Józef Piłsudski. Warto udać się na zwiedzanie tych krypt, ponieważ jest to bardzo interesujące miejsce. Szczególnie, jeżeli lubi się historię. Wyjdźmy jednak spod ziemi i przyjrzymy się samej katedrze, gdzie również swoje miejsce pochówku ma kilku królów. Tutaj również pochowano naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Warty uwagi jest również Dzwon Zygmunta, który znajduje się na katedrze. Jest to jeden z największych dzwonów w Polsce, którzy zawsze rozbrzmiewa, kiedy dojdzie do jakiegoś historycznego wydarzenia. Takim wydarzeniem była chociażby śmierć Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Skoro już jesteśmy na zamku, to całkiem niedaleko czekają na nas dwie, nie lada atrakcje. Pierwsza z nich to zejście krętymi schodami do jaskini, gdzie według legendy, w dawnych czasach mieszkał Smok Wawelski.

Drugą atrakcją jest…sam Smok Wawelski, który czeka na zwiedzających przy wyjściu z jaskini. Jeżeli poczekacie kilka minut, to będziecie mieli okazje przekonać się jak zieje smok. Idąc dalej warto dojść na Planty Krakowskie, gdzie znajdują się pozostałości po dawnych basztach miejskich. W tych basztach swoje siedziby miały dawne cechy mistrzowskie. Czyli można tutaj spotkać miejsce po dawnej baszcie szewców, cukierników. Kilka lub kilkanaście w dawnych czasach ich tu było. Skoro już wspomnieliśmy o Wielkim Polaku, to idąc Plantami warto zatrzymać się na ulicy Franciszkańskiej, gdzie znajduje się siedziba kurii oraz bardzo sławne okno papieskie. To właśnie nasz rodak zapoczątkował tutaj wieczorne spotkania z mieszkańcami. Nawet, jeżeli był bardzo zmęczony, to zawsze po 21 znajdował chwilę czasu na rozmowę z ludźmi. To okno jednoczy wszystkie osoby. W dalszej części możemy przejść obok kolegiaty św,Anny i dojść na Rynek Główny, gdzie czeka na nas mnóstwo atrakcji. Trzeba przejść przez słynne Sukiennice, gdzie w dawnych czasach odbywał się handel i co trwa do dzisiaj. Potem trzeba pokłonić się przed samym Mickiewiczem, który na swoim cokole pilnuje całego rynku.

Tutaj również znajduje się Bazylika Mariacka razem ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. To właśnie z tym ołtarzem związana jest legenda o ciżemce, która wpadła małemu chłopcu za obraz. Na rynku można spotkać również przepiękne konie, które zabiorą Was na przejażdżkę swoimi karetami po okolicznych ulicach.