24 lut Brak komentarzy admin Admsi , , ,

Wiele różnorakich atrakcji w jednym miejscu – to cały Kazachstan. Miejsce to ze względu na obejmowanie wielkiego obszaru posiada aż trzy strefy czasowe.
Wśród najchętniej uczęszczanych miejsc jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Mieszczący się w miejscowości Ałmaty, sobór zniewala wyjątkową architekturą. Wyróżniającą cechą świątyni jest żółty front z liczne zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W Ałmacie znajduje się najwyżej usytuowane lodowisko na całym świecie.
Kolejnym punktem, który warto zobaczyć jest zbiornik wodny znajdujący się niecałe 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest otoczone urokliwymi i efektownymi skalistymi szczytami. Klimat typowo górski, surowy potrafi narobić problemów, z tego powodu wybierając się w góry warto wyposażyć się chociaż w ciepłą odzież.
Jest on nazywany rajem na Ziemi, ponieważ poza krajobrazami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które tworzą niesamowicie niecodzienny i unikatowy klimat. Co więcej, kraj ten obejmuje liczne jeziora (w tym jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).
Kazachstan obejmuje także własny kanion zwany Szaryńskim. Leżący w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, teren liczy sobie 150 kilometrów w długości, a jego wysokość nierzadko przekracza dwieście metrów. Wąwóz znajduje się w pobliżu gór Tienszan, a jego najbardziej znaną częścią jest Dolina Zamków, w której można znaleźć wyjątkowo specyficzne i oryginalne formacje skalne.
Co ponadto okazuje się być warte uwagi w Kazachstanie? Chociażby tak zwany Bäjterek czyli potężna wieża widokowa, która jest w stanie zapewnić wyjątkowe wrażenia i emocje. Znaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt symbolizujący prestiż miejscowości i jego szybki oraz znaczący rozwój, sięga 105 metrów.
Jego wizerunek jest przyozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego obiektu wiąże się interesująca legenda która opowiada o powstaniu słońca.
Wśród najważniejszych miejsc Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zobaczenia w Astanie. Jest to budynek będący siedzibą Teatru Operowego. Jest to jedna z największych inwestycji Astany. Na konstrukcję składa się piramida stworzona z 5 pięter trójkątów równobocznych. Pierwsze dwa rzędy tworzą figury wykonane ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek konstrukcji to niezwykły witraż.
Kolejnym przykładem fascynującej i niejednokrotnie frapującej przyjezdnych architektury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugim miejscu pod względem wielkości w Azji Środkowej. Mieści imponującą ilość ludzi – aż 10 tysięcy.
Z innych ciekawych miejsc Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe mieszczące się pod przejrzystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej konstrukcji przekracza łączny obszar 10 boisk przeznaczonych do footballu. W środku centrum handlowego można wybrać się do marketów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co może wydać się zaskakujące, wewnątrz znajduje się także potok i plaża.