Jako jedno z bardzo bogatych i modernistycznych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie wybieranym kierunkiem przez turystów, mimo to nie całkiem dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaproponowania zróżnicowane dziedzictwo materialne, które są magnesem dla wielu podróżników.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od harmidru, hoteli oraz dyskotek – wyspa Tioman oferuje ciszę i fantastyczny spokój w rustykalnym klimacie. Bez nadmorskiej infrastruktury i ogromnych udogodnień przeznaczonych dla turystów jest całkiem klimatycznym miejscem, w którym jawią się różnorodne możliwości dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Przestrzeń ta dzieli się na kilka niewielkich wiosek, które w tym samym czasie są plażowymi resortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej malezyjska natura
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z egzotyczną roślinnością i różnorodną fauną. Lasy równikowe to prawie 60% powierzchni Malezji, co oznacza, że również duża liczba gatunków drzew oraz zamieszkujących te rejony zwierząt. Dżungla jest rajem dla mnogości ptactwa, owadów i płazów, a także między innymi małp, które w tym rejonie występują wyjątkowo często. Sporo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć fantastyczną rafę koralową, która jest kierunkiem samym w sobie dla setek turystów. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, a ogrody uginają się pod wielobarwnymi orchideami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto odwiedzić także park ptaków oraz motyli, który na wszystkich robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako obowiązkowe miejsce zwiedzania
Huczna, barwna i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Oczarowuje oraz przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata. Wśród najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli można odkryć Petronas Twin Towers połączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a więc dwie bliźniacze wieże. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z licznymi świątyniami a także odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chinatown. Będąc w Malezji, podstawą jest spacerowanie w jej wiekowej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam podziwiać genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu swoim kształtem przywodzący na myśl piramidę. Borneo za to słynie z ciekawej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves można ujrzeć jedną z najobszerniejszych na ziemi – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym elementem wyprawy, który warto zaznaczyć na liście miejsc do zwiedzenia. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie okoliczne zabudowania są tu pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten czyli dawnej strefie miasta jest położona Villa Sentosa – dom działający jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodem, w której wnętrzu można obejrzeć oryginalne rzemiosło tutejszych ludzi oraz niepowtarzalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a także jeden wolumin podpisany ręką wnuka Winstona Churchilla.

W jakim czasie wybrać się do Malezji?
Podróż do Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, gdyż właśnie wtedy w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W porze monsunowej, a zatem od listopada do marca, może się zdarzyć, że znaczna część hoteli w obszarze wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę bardzo utrudnione.